Wesołe Misie

Miesiąc: Maj

Tematyka:

1.      Mieszkam w Gorlicach, Polsce, Europie.

2.      Moja Rodzina

3.      Łąka i jej mieszkańcy.

4.      Muzyka jest wszędzie.

Zamierzenia dydaktyczno - wychowawcze:

1.      Nazywanie swojej miejscowości, poznawanie jej historii, ważniejszych instytucji, zabytków, miejsc. Poznawanie legend związanych ze swoja miejscowością. Zapoznanie z genezą , flagą, maskotką i hymnem Unii Europejskiej. Słuchanie baśni i bajek z wybranych krajów.

2.      Dzielenie się informacjami na temat swojej rodziny, opisywanie wyglądu, cech charakteru, zawodów swoich rodziców oraz innych członków rodziny. Przygotowanie programu artystycznego, wykonywanie upominków dla rodziców.

3.      Zapoznanie z ekosystemem: łąka (zwierzęta, rośliny, cykl rozwojowy motyla, zależności pokarmowe). Poznawanie warunków niezbędnych dla rozwoju zwierząt, rozumienie znaczenia barwy ochronnej w życiu zwierząt.

4.      Nazywanie ludzi różnych ras, określanie miejsca ich zamieszkania, warunków klimatycznych w jakich żyją. Poznanie zwyczajów ludzi różnych ras (ubiór, mieszkanie, zabawy dzieci w różnych regionach).

5.       Elementarna nauka czytania: Czytanie wyrazów o prostej budowie fonetycznej, czytanie krótkich ilustrowanych tekstów.

6.       Kształtowanie pojęć matematycznych: Klasyfikowanie przedmiotów ze względu na jedną lub kilka cech wspólnych. Zapoznanie z kodem obrazkowym. Dodawanie  i odejmowanie w zakresie liczby 10. Rozwiązywanie prostych zadań tekstowych. Porządkowanie układów zbiorów wg liczebności wzrastającej i malejącej.

1.

Piosenka:

„Wesoła Rodzinka”

W jednym domu mieszka razem wesoła rodzinka;
mama, tata brat i siostra i kudłata świnka!
Dziadek z babcią, kotek Mruczek, ciocia oraz wujek
I kuzynka piegowata co wciąż hałasuje.

REF: Rodzina, rodzina zawsze razem się trzyma,
bo wiąże ją miłości nić. Tej nici nie przerwie nic.

II. Kuzyn z żoną i bliźnięta prawie identyczne!
- Pełna chata! Ale razem jest nam fantastycznie!

Nawet na leżakowaniu
przeszkadzały dzieciom w spaniu
i skakały po kocykach
w czarnych szelkach i bucikach.

Ref.
Ta wysoko, tamta nisko...

Wiersz

„W Gorlicach” (autor nieznany)

Tu gdzie Ropa niczym wąż wśród skał się wije

Nasze miasto wiele pięknych zakątków kryje.

Parkowa Góra dumnie w słońcu błyszczy

To tu będą wracać zawsze nasze myśli.

Tu lampa naftowa pierwsza w świecie błysła

Tu Ignacy Łukasiewicz znalazł sobie przystań.

Mówcie sobie o Gorlicach co tam chcecie

Dla nas zawsze najpiękniejsze są na świecie.

Tu są piękne okolice

Tu jest moje miasto, me Gorlice

Tu mam rodzinę Taty i Mamy

Tu jest dom mój ukochany.